Niech zapłonie ogień pamięci

22886223_1686558614697565_6497433685426471200_n

PAMIĘTAJMY O PRZESZŁOŚCI

 

Dwa najbliższe dni 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki – to czas, kiedy przychodzimy na cmentarze, by pochylić się nad grobami naszych bliskich, pomodlić się za ich dusze, wspomnieć. Przystrajamy groby kwiatami, zapalamy znicze, często nie zauważając, że tuż obok znajduje się mogiła, o którą nikt nie zadbał – bo nie mógł, zapomniał, nie miał kto… Być może jest to mogiła harcerska…  A może warto wziąć ze sobą dodatkową lampkę, by zapalić ją na tym opuszczonym grobie i do modlitw za naszych bliskich dołączyć tę o spokój duszy nieznanej osoby?

Nie zapominajmy, że nie pełnimy służby tylko na rozkaz, w świetle jupiterów, w błysku fleszy, ale także na co dzień, zwyczajnie, po ludzku z potrzeby serca. Bo jesteśmy z natury altruistami, a naszymi zasobami empatii moglibyśmy obdarzyć rzeszę ludzi.

Przypomnijmy sobie o naszych przyjaciołach, znajomych z harcerstwa oraz o tych, którzy nasze bydgoskie harcerstwo tworzyli w minionych latach i często w ostatnią drogę szli dosłownie w harcerskim mundurze. Dla części z nas to niekwestionowane autorytety. Odwiedźmy ich, wspomnijmy. Nie ma bowiem przyszłości bez pamięci o przeszłości można stwierdzić parafrazując klasyka…

Oto przykładowe miejsca, w których możecie znaleźć harcerskie kwatery, to oczywiście tylko niektóre. Tak więc dopisujcie kolejne miejsca, żebyśmy pamiętali…

  • Irena Gnap, cmentarz parafii św. Józefa, ul. Toruńska, Bydgoszcz
  • Jan Wierzejewski,
  • Jan Szopa, cmentarz komunalny św. Trójcy, Bydgoszcz
  • mogiła poświęcona tragicznej śmierci 30 harcerek, Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, Bydgoszcz
  • Krystyna Wojcieszonek, cmentarz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

23113751_1696403853726469_884733541_n

 

hm. Maciej Sas
Szczep Drużyn Harcerskich
Ziemi Bydgoskiej „Zielone Szeregi”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *