Podsumowanie Roku Bydgoskiego Harcerstwa

27972495_1569074753206426_6877455451114579850_n

We wtorek 27 lutego w klimatycznej sali bydgoskiej Akademii Muzycznej odbyła się uroczystość podsumowania Roku Bydgoskiego Harcerstwa. Oprócz harcerzy obecni byli także licznie przybyli goście, na czele z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim, zastępczynią prezydenta – Anną Mackiewicz oraz wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Bydgoszczy Janem Szopińskim i Lechem Zagłobą-Zyglerem.

Wieczór rozpoczął się przedstawieniem prezentacji podsumowującej wydarzenia Roku Bydgoskiego Harcerstwa, począwszy od jego ustanowienia uchwałą Rady Miasta, aż do wojewódzkiego przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na bydgoskim Starym Rynku. Nie zabrakło zdjęć z okolicznościowych gier miejskich, obozów harcerskich, ale przede wszystkim dokumentacji obecności harcerzy w życiu miasta – podczas Święta Flagi, Pikniku Organizacji Pozarządowych, sierpniowego Pikniku Harcerskiego na Wyspie Młyńskiej, rocznicowych obchodów w kościele pw. Świętej Trójcy, wrześniowego Harcerskiego Startu czy też Narodowego Święta Niepodległości.

Następnie głos zabrał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który podzielił się swoimi harcerskimi wspomnieniami i pokrótce podsumował obecność harcerzy w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy. Wręczył także Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy, które z naszego hufca otrzymali: hm. Wojciech Chwil, hm. Beata Kobus, hm. Michał Michalski, hm. Agnieszka Olejniczak, hm. Dorota Sucharska-Jendrzejewska, phm. Krzysztof Błaszczak i phm. Danuta Żołądkiewicz. Statuetką „Łuczniczki” została uhonorowana hm. Emilia Domańska.

Przyszedł czas na wręczenie podziękowań osobom, które stale wspierają bydgoskie harcerstwo. Z okazji stulecia bydgoskiego harcerstwa komenda hufca ustanowiła okolicznościową odznakę „Przyjaciel Bydgoskiego Harcerstwa”, przyznawaną na wniosek drużyn i szczepów osobom spoza ZHP, na których pomoc i życzliwość zuchy i harcerze mogą zawsze liczyć. Wśród 61 wyróżnionych znaleźli się włodarze miasta, urzędnicy bydgoskiego magistratu, dyrektorzy szkół, władze gmin ościennych, proboszczowie bydgoskich parafii, rodzice oraz inne osoby, służące nam swym wsparciem. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy!

Komendantka hufca wręczyła także odznaki programowe gromadom i drużynom, które wykonały zadania odznaki Stulecia Bydgoskiego Harcerstwa. Nie zabrakło podsumowania otwartych dla bydgoszczan współzawodnictw: programu rajdów 100 km wokół Bydgoszczy oraz konkursu plastycznego na znaczek pocztowy. Zwycięskie znaczki można nabyć na poczcie i nakleić na wysyłany przez siebie list czy kartkę, a z trasy rajdu 100 km na 100-lecie powstanie przewodnik, który umożliwi samodzielne zwiedzanie pięknych okolic naszego miasta.

Cały program był przeplatany znanymi i mniej popularnymi piosenkami harcerskimi, wykonywanymi przez zespoły i solistów z ZHP i ZHR, wspomnieniami gości i anegdotami. Zaprezentowano także album zbierający fotografie z dziejów bydgoskiego harcerstwa – unikatowe wydawnictwo, stworzone przez zespół instruktorów z udziałem hm. Piotra Nawrockiego, przy finansowym wsparciu Miasta Bydgoszczy. Album ten, niemalże wprost spod drukarskiej prasy, otrzymali wszyscy wyróżnieni dzisiejszego wieczoru instruktorzy harcerscy i goście.

Na zakończenie, przy gromkim „Sto lat”, rozkrojono jubileuszowy tort. Posileni słodkościami spotkaliśmy się w naszym hufcowym kręgu, żeby wręczyć listy pochwalne z okazji niedawno minionego Dnia Myśli Braterskiej. Listy od Naczelniczki ZHP odebrali: hm. Emilia Domańska, hm. Dorota Sucharska-Jendrzejewska, pwd. Aleksandra Lubońska i pwd. Zuzanna Ciesielska. Osobiście listy pochwalne Komendanta Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej wręczył hm. Jerzy Gębara pwd. Mikołajowi Delikowi, pwd. Dominice Duszyńskiej i pwd. Magdalenie Ernest. Wręczono też instruktorskie Odznaki Stulecia Harcerstwa. Na zakończenie komenda hufca wręczyła Komendantce skromny prezent w podziękowaniu za cały trud koordynowania tego pięknego jubileuszu, który dziś przeszedł do historii.

 

Tekst: hm. Marta Borkowska


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Podsumowanie Roku Bydgoskiego Harcerstwa

  • Piotr Grądziel

    Warto dodać, ,że album powstał z inicjatywy ZHR i sfinansowany ze środków Urzędu Miasta i ZHR. Poza tym ładną relacja. 😁 hm. Piotr Grądziel redaktor naczelny wydania