Złaz „Patriotyzm niejedno ma imię” w Toruniu

43354627_2115612005125555_8333595971518726144_n

6 października 2018 – Złaz „Patriotyzm niejedno ma imię” w Toruniu
Zuchy i harcerze z Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto uczestniczyli w Złazie „Patriotyzm niejedno ma imię” w ramach obchodów Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Chłodnym porankiem odbył się apel organizacyjny. Następnie harcerze pełnili służbę w grupie białej i czerwonej, które zabezpieczały grę miejską na Starówce, rozpalenie watry, uczestnictwo we Mszy Świętej oraz przejście kolumny z pocztami sztandarowymi do Parku Pamięci, gdzie rozpoczęło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Mordu Pomorskiego.
Ziemia pobrana z ponad 400 miejsc w symboliczny sposób została przesypana z małych woreczków do 4 worków, które zostały umieszczone w urnie pod pomnikiem. Jednocześnie przedstawiciele rodzin pomordowanych zapalili 3 znicze pochodniami, które zostały odpalone od watry.
Podczas uroczystości nie zabrakło wielu wzruszających słów potomków pomordowanych oraz marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Odczytano list Prezydenta Andrzeja Dudy, przeczytano fragment wiersza Cogito, a Orkiestra Filharmonii Pomorskiej zagrała utwór specjalnie skomponowany na ten dzień przez Krzysztofa Pendereckiego.
Po zakończeniu uroczystości przy Urzędzie Marszałkowskim odbył się apel kończący uroczystość, podczas którego zostały wręczone pierwsze Odznaki Opiekuna Miejsc Pamięci i dyplomy. Podsumowano Giełdę Programową oraz wszyscy usłyszeliśmy słowa podziękowania za dzisiejszą służbę.

Tekst phm. Mariola Czerwińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *